Prieš metus, 2020 m. rugsėjį, Nacionalinė plėtros įstaiga UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo (ŽŪPGF) kartu su finansų tarpininkėmis – 10 LKU grupės kredito unijomis – paskelbė apie lengvatinių paskolų pagal priemonę „Paskolos nukentėjusiems nuo nepalankių klimato reiškinių“ teikimą. Per šį laikotarpį jau suteikta paskolų už daugiau kaip 627 tūkst. eurų, o daugiausiai dėl jų kreipėsi nuo 2019 m. sausros nukentėję ūkininkai.

Ūkininkai nukentėjo ne tik nuo sausrų

Priemonėje dalyvaujančiose LKU grupės kredito unijose iki 25 tūkst. eurų lengvatinėmis sąlygomis gali pasiskolinti ūkio subjektai, kurie per pastaruosius trejus metus nukentėjo nuo nepalankių klimato reiškinių.

Dabartiniais duomenimis, dėl paskolų daugiausiai kreipėsi nuo 2019 m. sausrų (65 proc. pareiškėjų) ir 2019 m. šalnų (19 proc.) nukentėję ūkininkai. 12 proc. besikreipusių ūkių nukentėjo nuo 2017–2018 m. liūčių. Taip pat yra ir pirmasis šiais metais atvejis, kuomet ūkis nukentėjo nuo 2021 m. gausaus sniego.

Daugiausiai besikreipusiųjų ūkininkų yra iš Akmenės (44 proc.), taip pat Joniškio ir Pasvalio rajonų (po 11 proc.). Kiti pareiškėjai ūkininkauja Kretingos, Mažeikių, Varėnos, Kaišiadorių, Pakruojo, Šiaulių rajonuose.

„Kaip matome, dėl paskolų kreipiasi nuo labai įvairių klimato reiškinių nukentėję ūkininkai iš skirtingų rajonų. Tačiau pastarųjų trejų metų klimato reiškinių tendencijos akivaizdžiai rodo, kad nepalankioje situacijoje galėjo būti atsidūrę kur kas daugiau ūkių. Todėl visus ūkininkus, pirmine žemės ūkio produktų gamyba užsiimančias bendroves, kurių ūkiai patyrė nuostolius dėl nepalankių klimato reiškinių, raginame nedelsti ir pasidomėti lengvatinės paskolos galimybėmis“, – sako ŽŪPGF l. e. direktorės pareigas Romalda Globienė.

Lengvatinės paskolos pagal šią priemonę teikiamos investicijoms, apyvartinėms lėšoms finansuoti, įskaitant darbo užmokesčiui bei su juo susijusiems mokesčiams sumokėti. Pirmine žemės ūkio produktų gamyba užsiimantiems ūkio subjektams paskolos iki 25 tūkst. eurų ir iki 36 mėn. laikotarpiui yra teikiamos iki 2021 m. gruodžio 31 d.

Klimato reiškiniai smarkiai pakenkia derliui

Dėl paskolų besikreipusių ūkininkų pateikti dokumentai rodo, kad nepalankūs klimato reiškiniai turi reikšmingos įtakos derliui:

  • šalnos dažniausiai paveikia augalų žiedus aktyvios vegetacijos laikotarpiu, o dėl to labiausiai nukenčia uogų ūkiai;
  • sausros sustabdo augalų augimą, pablogina maisto medžiagų įsisavinimą, o jų trūkumas neleidžia subrandinti sėklų;
  • gausiai iškritę krituliai sukliudo laiku nuimti derlių, o tai padarius vėliau – derlius būna prastos kokybės, grūdai sudygsta varpose.

Procesas paprastas, tačiau reikalinga savivaldybės pažyma

Paskolą norintys gauti ūkininkai, visų pirma, turi  kreiptis į savo savivaldybę, dažniausiai žemės ūkio skyrių, kuris jiems išduos pažymą apie nukentėjimą.

„Jeigu ūkininkas per pastaruosius trejus metus buvo susidūręs su tokia situacija ir tai buvo užregistruota savivaldybėje, tuomet pažymą jis gali išsiimti ir šiandien. Kviečiame ūkininkus neabejoti ir pasirūpinti visais dokumentais, nes tai tikrai nėra sudėtinga. O reikalui esant, jie visada sulauks pagalbos iš savivaldybių, ŽŪPGF ar finansų tarpininko darbuotojų“, – pataria R. Globienė.

Gavę pažymą, patvirtinančią nukentėjimo nuo nepalankių klimato reiškinių faktą, ūkininkai dėl lengvatinės paskolos suteikimo turėtų kreiptis į tarpininkaujančią finansų įstaigą – vieną iš priemonės įgyvendinime dalyvaujančių LKU kredito unijų.

Bendra lengvatinės paskolos palūkanų norma siekia iki 2 proc. Paskolos gavėjui pageidaujant, gali būti taikomas iki 1 metų paskolos grąžinimo atidėjimas. Taip pat paskolai taikomas paskolos administravimo mokestis, kuris siekia 1 proc. nuo paskolos sumos, tačiau ne mažiau kaip 100 eurų. Paskolai pagal šią priemonę taip pat gali būti suteikta ŽŪPGF individuali garantija bei palūkanų kompensacija kartu su ja.

Daugiau informacijos apie priemonę ir joje dalyvaujančių LKU grupės kredito unijų sąrašą rasite čia.

Finansinė priemonė įgyvendinama pagal schemą, patvirtintą 2020 m. birželio 8 d. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu Nr. 3D-422 „Dėl Fondų fondo „Žemės ūkio fondas“ finansavimo sąlygų aprašo patvirtinimo“.